Harvard Prevention Research Center, Department of Society, Human Development and Health, Harvard School of Public Health, 677 Huntington Ave, Boston, MA 02115, USA.
Prev Chronic Dis. 2012;9:E38. doi: 10.5888/pcd9.110097. Epub 2012 Jan 12.
A common perception is that healthful foods are more expensive than less healthful foods. We assessed the cost of beverages and foods served at YMCA after-school programs, determined whether healthful snacks were more expensive, and identified inexpensive, healthful options.
We collected daily snack menus from 32 YMCAs nationwide from 2006 to 2008 and derived prices of beverages and foods from the US Department of Agriculture price database. Multiple linear regression was used to assess associations of healthful snacks and of beverage and food groups with price (n = 1,294 snack-days). We identified repeatedly served healthful snacks consistent with Child and Adult Care Food Program guidelines and reimbursement rate ($0.74/snack).
On average, healthful snacks were approximately 50% more expensive than less healthful snacks ($0.26/snack; SE, 0.08; P = .003). Compared to water, 100% juice significantly increased average snack price, after controlling for other variables in the model. Similarly, compared to refined grains with trans fats, refined grains without trans fat significantly increased snack price, as did fruit and canned or frozen vegetables. Fresh vegetables (mostly carrots or celery) or whole grains did not alter price. Twenty-two repeatedly served snacks met nutrition guidelines and the reimbursement rate.
In this sample of after-school programs, healthful snacks were typically more expensive than less healthful options; however, we identified many healthful snacks served at or below the price of less healthful options. Substituting tap water for 100% juice yielded price savings that could be used toward purchasing more healthful foods (eg, an apple). Our findings have practical implications for selecting snacks that meet health and reimbursement guidelines.
人们普遍认为健康食品比不健康食品更贵。我们评估了 YMCA 课后项目供应的饮料和食品的成本,确定了健康零食是否更贵,并确定了便宜又健康的选择。
我们从 2006 年至 2008 年收集了全国 32 个 YMCA 的每日零食菜单,并从美国农业部价格数据库中得出了饮料和食品的价格。采用多元线性回归来评估健康零食以及饮料和食品组与价格的关联(n = 1294 个零食日)。我们确定了符合儿童和成人护理食品计划指南和报销率($0.74/份)的经常供应的健康零食。
平均而言,健康零食比不健康零食贵约 50%($0.26/份;SE,0.08;P =.003)。在控制模型中其他变量后,与水相比,100%果汁显著提高了平均零食价格。同样,与含反式脂肪的精制谷物相比,不含反式脂肪的精制谷物以及水果和罐装或冷冻蔬菜也会提高零食价格。新鲜蔬菜(主要是胡萝卜或芹菜)或全谷物不会改变价格。22 种经常供应的零食符合营养指南和报销率。
在这个课后项目样本中,健康零食通常比不健康的选择更贵;然而,我们发现许多健康的零食价格与不太健康的选择相同或更低。用自来水代替 100%果汁可以节省成本,这些成本可以用于购买更健康的食品(例如,一个苹果)。我们的发现对选择符合健康和报销指南的零食具有实际意义。